Oda Haberleri

TDB GENEL BAŞKANI ATAÇ; FİLYASYONDA İLAÇ VERİLEN HASTANIN SORUMLULUĞUNU KİM ALACAK?

0 Yorumlar
373
10 Aðu 2020

TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Atilla Ataç,  pandemi ile mücadelede filyasyonda görevli dişhekimlerine COVID 19  ilacı verme yetkisi tanınması hakkında Aydınlık Gazetesinin sorularını yanıtladı.  Ataç; filyasyon ekiplerinin yüzde 80’inin dişhekimlerinden oluştuğunu belirtterek, 'Uzman hekimin varlığı kağıt üstünde kalıyor. Hastaya verilen ilaç etkileşime girip bir sorun yaşanırsa bunun sorumlusu kim olacak?' diye sordu. 

Ataç ayrıca filyasyon nedeniyle görevlendirildikleri için ağız ve diş sağlığı merkezlerinde hasta bakan dişhekimi sayısı azaldığına dikkat çekerek, 'Örneğin 52 dişhekiminin görev yaptığı Gölbaşı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde üç dişhekimi kaldı. 49 hekim sahaya çekildi. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde nöbet yükü arttı. Vatandaşın hizmete erişimi aksıyor'  dedi.

Türk Dişhekimleri Birliği

***

FİLYASYONDAKİ DİŞ HEKİMLERİ ENDİŞELİ : İLAÇ VERİLEN HASTANIN SORUMLULUĞUNU KİM ALACAK

'Filyasyonda yeni dönem başladı. Yalnızca Ankara’da 245 diş hekimi daha sahada görevlendirildi. Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Ataç, diş hekimlerine Kovid-19 ilacı verme yetkisi tanınmasını eleştirdi

Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 rehberi güncellendi. İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden gönderilen genelgede ağır vakalar dışındaki hastaların test ve tedavilerinin evde yapılacağı bildirildi. Filyasyon ekiplerine uzman hekimin sorumluluğu altında tedavi için ilaç verme yetkisi tanındı. Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Atilla Ataç, filyasyon ekiplerinin yüzde 80’inin diş hekimlerinden oluştuğunu belirtti. Ataç, “Uzman hekimin varlığı kağıt üstünde kalıyor. Hastaya verilen ilaç etkileşime girip bir sorun yaşanırsa bunun sorumlusu kim olacak?" diye sordu. 

EKİPLERİN SAYISI ARTIRILDI

Filyasyonda yeni bir dönem başladı. Ekiplerin sayısı artırıldı. Yalnızca Ankara’da 245 diş hekimi daha filyasyon için görevlendirildi. Türk Dişhekimleri Genel Başkanı Ataç, daha önce de 600 kadar diş hekiminin sahada görev yaptığını söyledi. Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde hasta bakan diş hekimi sayısı azaldı. Örneğin 52 diş hekiminin görev yaptığı Gölbaşı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde üç diş hekimi kaldı. 49 hekim sahaya çekildi. Atilla Ataç, “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde nöbet yükü arttı. Vatandaşın hizmete erişimi aksıyor” dedi.

KRONİK HASTALAR DA EVDE TEDAVİ GÖRECEK

İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 30 Temmuz 2020 tarihli genelgesine göre yeni dönemde filyasyon ekipleri ağır vakalar dışında evde temaslıdan örnek alacak, pozitif çıkması halinde hasta hastaneye gitmeyecek ekipler Kovid-19’a karşı kullanılan ilaçları hastaya verecek. Güncellenen Kovid-19 rehberinde de 65 yaş altı olanlarla kronik hastalıkları olanların bundan sonra evden takip edileceği ifade edildi. Ataç, diş hekimlerine Kovid-19 ilacı verme yetkisi tanınmasını eleştirdi. “Daha önce Sağlık Bakanlığı diş hekimlerine ilaç yazamazsınız, demiş ve sınırlandırma yapmıştı. Bu doğru bir karardı. Şimdi, bu ilacı diş hekimi olarak ben yazayım ama hastanın karaciğer gibi diyabet gibi altta yatan hastalıkları varsa ve ilaç nedeniyle hastanın durumu ağırlaşırsa bunun sorumlusu kim olacak?”

BÜTÜN BRANŞLAR YETKİLİ

Genelgede, “Filyasyon ekipleri hekim, diş hekimi, yardımcı sağlık personeli (ebe, hemşire, sağlık memuru, ATT), tıbbi teknolog, diyetisyen, psikolog ve ihtiyaç halinde ilçedeki diğer personelden oluşturulacaktır. Ekip üyeleri, hangi branş ve kadroda olursa olsun bu işlemleri yapmakla görevli ve yetkilidir” ifadeleri yer aldı. Ataç, filyasyon ekiplerinde uzman hekim bulunması koşulunun kağıt üstünde kaldığını söyledi. Genelgede ayrıca “Evde ilaç tedavisine başlama ve hasta/temaslıların süreç yönetimi ‘filyasyon algoritması’nda belirtildiği gibi uygulanacak olup bütün bu işlemler filyasyon ekiplerine koordinatör olarak görevlendirilen uzman hekimler sorumluluğunda takip edilecek ve yönlendirilecektir” ifadesi de dikkat çekti. 

FİLYASYONDA UZMAN HEKİM OLMALI

Prof. Dr. Atilla Ataç, “Topyekün bir savaş içindeyiz. Bu ülkenin diş hekimleri olarak bu savaşta bize düşen görevi seve seve yaparız. Ancak diş tedavisine ulaşmayı engelleyen bir düzen düşünülmemeli, doktor arkadaşlarımız da filyasyonda görevlendirilmeli” dedi.'

Özlem Konur Usta /Aydınlık

Kaynak : https://www.aydinlik.com.tr/haber/filyasyondaki-dis-hekimleri-endiseli-ilac-verilen-hastanin-sorumlulugunu-kim-alacak-215384-1

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: BASIN AÇIKLAMASI BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİ'NİN 113.YILINDAYIZ! `Mesleğimizin Geleceği Tehlikede` TDB 26. ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ & EXPODENTAL DİŞHEKİMLİĞİNİN EN BÜYÜK BİLİM VE TEKNOL KORUYUCU AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI EĞİTMEN DİŞHEKİMİ EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR KADEMELİ NORMALLEŞME 3. ETAP GENELGESİ YAYINLANDI HAZİRAN AYI NORMALLEŞME TEDBİRLERİ GENELGESİ YAYINLANDI 17 MAYIS – 1 HAZİRAN 2021 ARASI KADEMELİ NORMALLEŞME TEDBİRLERİ GENELGESİ YAYINLANDI DİŞHEKİMLERİ İŞSİZ VE UCUZ İŞGÜCÜ TDB 26. ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ 2-5 EYLÜL 2021 TARİHLERİNE ERTELENDİ FİLYASYONDA GÖREVLİ DİŞHEKİMLERİNİN YETKİ SINIRI NEDİR? KİŞİSEL SAĞLIK VERİLERİ IV.ULUSAL KONGRESİ WEBINAR ORTAMINDA 24-25 EKİM 2020 TARİHLERİNDE YAPILACAK

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.