Oda Haberleri

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ COVID-19'A YAKALANMASI; SADECE HASTALIK DEĞİL, İŞ KAZASIDIR...

0 Yorumlar
182
21 May 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 07.05.2020 tarihinde yayınlanan 2020/12 sayılı Genelge ile COVID-19’a yakalanan sigortalıların tedavisi için hastalık sigortasından provizyon alınması gerektiği duyurulmuştur.

Kişinin yaptığı işle bağlantılı bir bulaşma düşünülmediği sürece, COVID-19 hastalığının iş kazası veya meslek hastalığı değil, hastalık sigortasından yararlanılarak tedavi edilmesi uygundur. Ancak söz konusu Genelge’de, COVID-19’a işyerinde veya işi sebebiyle yakalanan sigortalıların görmezden gelinmesi, bu durumda olanlarla ilgili olarak iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından yararlanılması gerektiğinin belirtilmemesi önemli eksikliktir. Sağlık çalışanları ve bunlar içinde de çalışma yönteminin yarattığı yüksek risk nedeniyle, özellikle dişhekimlerinin, COVID-19’a çalıştıkları ortamlarda tedavi gören hastalar veya virüs taşıyıcısı olan hasta, hasta yakını veya diğer çalışanlardan bulaşan virüsle yakalandıkları gözetildiğinde bu durumun sağlık çalışanı için iş kazası olarak kabul edilmesi; kayıtlarda buna uygun işlem yapılması gereklidir.

Diğer yandan, SGK Genelgesinde eksiklik olması, olgularla ilgili yasal hakları değiştirmediği gibi bildirim yükümlülüklerini de ortadan kaldırmamaktadır. Bir başka anlatımla, iş kazası veya meslek hastalığı tespiti halinde bununla ilgili kayıtların oluşturulması ve SGK’ya bildirim yapılması gereklidir.

Değerlendirmelerimizi içeren ve Genelge’nin daha açık biçimde yeniden düzenlenmesini talep eden yazımız SGK’ya gönderilmiştir.

Türk Dişhekimleri Birliği

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENMESİ VE VERİ SORUMLULARI SİCİLİNE KAYIT REHBERİ` HAZIRLANDI Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunan Özel Kuruluşlarda Verilecek Olan Tedavi Hizmetlerinde Sağlanması G COVİD-19 PANDEMİSİ VE KAMU AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI TEDAVİ HİZMETLERİ HALKIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ... GENEL BAŞKANIMIZ PROF.DR.ATİLLA ATAÇ, ARTI TV'DE KORONAVİRÜS VE DİŞHEKİMLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN! 'Meclisimiz 100 Yaşında' KİŞİSEL KORUNMA EKİPMANLARININ TEMİNİ HAKKINDA AÇIKLAMA BİRLİĞİMİZ TARAFINDAN COVID-19 İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR BASIN AÇIKLAMASI ZONGULDAK VALİSİNE; `YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ` COVID-19 SALGINI DÖNEMİNDE DİŞHEKİMLİĞİNDE; `ACİL DURUM VE ACİL SERVİS İHTİYACI İÇİN DURUM YÖNETİMİ
İŞ KAZASIDIR...

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.