Oda Haberleri

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ COVID-19'A YAKALANMASI; SADECE HASTALIK DEĞİL, İŞ KAZASIDIR...

0 Yorumlar
966
21 May 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 07.05.2020 tarihinde yayınlanan 2020/12 sayılı Genelge ile COVID-19’a yakalanan sigortalıların tedavisi için hastalık sigortasından provizyon alınması gerektiği duyurulmuştur.

Kişinin yaptığı işle bağlantılı bir bulaşma düşünülmediği sürece, COVID-19 hastalığının iş kazası veya meslek hastalığı değil, hastalık sigortasından yararlanılarak tedavi edilmesi uygundur. Ancak söz konusu Genelge’de, COVID-19’a işyerinde veya işi sebebiyle yakalanan sigortalıların görmezden gelinmesi, bu durumda olanlarla ilgili olarak iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından yararlanılması gerektiğinin belirtilmemesi önemli eksikliktir. Sağlık çalışanları ve bunlar içinde de çalışma yönteminin yarattığı yüksek risk nedeniyle, özellikle dişhekimlerinin, COVID-19’a çalıştıkları ortamlarda tedavi gören hastalar veya virüs taşıyıcısı olan hasta, hasta yakını veya diğer çalışanlardan bulaşan virüsle yakalandıkları gözetildiğinde bu durumun sağlık çalışanı için iş kazası olarak kabul edilmesi; kayıtlarda buna uygun işlem yapılması gereklidir.

Diğer yandan, SGK Genelgesinde eksiklik olması, olgularla ilgili yasal hakları değiştirmediği gibi bildirim yükümlülüklerini de ortadan kaldırmamaktadır. Bir başka anlatımla, iş kazası veya meslek hastalığı tespiti halinde bununla ilgili kayıtların oluşturulması ve SGK’ya bildirim yapılması gereklidir.

Değerlendirmelerimizi içeren ve Genelge’nin daha açık biçimde yeniden düzenlenmesini talep eden yazımız SGK’ya gönderilmiştir.

Türk Dişhekimleri Birliği

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: MUAYENEHANEDE DİŞHEKİMİ İSTİHDAMINA DA İZİN VEREN KANUN MADDESİ TBMM GENEL KURULUNDA KABUL EDİLDİ 5 MART 2024 TARİHLİ RESMİ GAZETE İLE YÖNETMELİK`TE DEĞİŞENLER TDB 2024 YILI AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ MUAYENE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ (MBYS) HAKKINDA SAĞLIK HİZMETLERİNDE TANITIM VE BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK DEĞERLENDİRME TOPLANT TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ VE DİŞHEKİMLERİ ODALARININ DİSİPLİN YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK YÜRÜ SAĞLIK HİZMETLERİNDE TANITIM VE BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK YAYINLANDI 19 MAYIS ATATÜRK`Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN! 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN... DÜNYA DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ (FDI) KONGRESİ İKİNCİ KEZ İSTANBUL'DA YAPILACAK
İŞ KAZASIDIR...

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.