Oda Haberleri

MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE 1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN E-SERBEST MESLEK MAKBUZU KULLANIMI ZORUNLUDUR!

0 Yorumlar
304
15 May 2020

Meslektaşlarımız 01.06.2020 tarihinden itibaren 509 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre e- Serbest Meslek Makbuzunu (e-SMM)  kullanmak zorundadırlar.

e-SMM işlemleri için e-imza gerekmektedir. e-imza PTT veya özel firmalardan temin edilebilmektedir.

e-SMM başvurusu ve kullanımı için Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının portalı   ebelge.gib.gov.tr adresi kullanılacaktır.

e-SMM, makbuzu ıslak imzalı kağıt çıktılı olarak ya da elektronik ortamda verilmesi gerekmekte olup, meslektaşlarımız  bu makbuzları elektronik ortamda muhafaza ve istenildiğinde çıkarıp gösterilmek zorundadırlar.

Elektronik serbest meslek makbuzlarının verilmemesi, alınmaması, düzenlenen belgelerde gerçek tutardan farklı tutarlara yer verilmesi ve bu belgelerin elektronik belge olarak düzenlenmesi veya hiç düzenlenmemiş olması halinde belgeyi düzenleyen veya almak zorunda olanlara ayrı ayrı kanunda yer alan ceza hükümleri uygulanacaktır.

Meslektaşlarımızın bu dönemdeki bilgi talebi ve uygulamalardaki sorunlarında Mali Müşavirleri ile iletişimde olmaları uygun olacaktır.

Türk Dişhekimleri Birliği

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: SAĞLIK ALANINDAKİ EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİNİN 2021 YILI SAĞLIK BÜTÇESİ ÜZERİNE GÖRÜŞÜ Sağlık Emek ve Meslek Örgütlerinden Ortak Açıklama: COVID-19 SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEK HASTALIĞID MUAYENEHANELERDE IŞIKLI TABELA KULLANIMI MESLEKTAŞIMIZ MUAYENEHANESİNDE SALDIRIYA UĞRAYARAK DARP EDİLDİ Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza, Dünyada ve ülkemizde hepimizi etkileyen COVID-19 salgını, dalgalan BASIN AÇIKLAMASI DEMOKRASİNİN TEMEL GÜVENCESİ MESLEK BİRLİKLERİNE DOKUNMA! MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE, 1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN E-SERBEST MESLEK MAKBUZU KULLANIMI ZORUNLUDUR! BASIN AÇIKLAMASI 'MESLEK ODALARI DEMOKRASİNİN GÜVENCESİDİR…' İŞ BANKASINDAN MESLEKTAŞLARIMIZA İHTİYAÇ KREDİSİ MESLEKTAŞLARIMIZIN ŞİKAYETLERİNE YÖNELİK AÇIKLAMA

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.