Oda Haberleri

KORONAVİRÜS YÜKSELİŞTE; `Halkımız doğru bilgilendirilmiyor, bilgi kirliliği ile karşı karşıyayız...`

0 Yorumlar
556
05 Aðu 2020

Kamuoyuna

İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 30.07.2020 Tarihli yazısı ile,  COVID 19 pandemisi ile mücadelede gelinen son aşamada yeni bir döneme girildiği ve  ağır vakalar hariç, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınması, izolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesi, tedavilerinin evlerinde yapılması şeklinde İl Sağlık Müdürlükleri'ne gönderilen  Filyasyon Uygulamaları Genelgesi, filyasyonda görevlendirilen dişhekimleri açısından  SORUN VE SORULAR İÇERMEKTEDİR.

Bu genelgeye göre  filyasyon ekiplerinde koordinatör olarak görevlendirilen uzman hekimler sorumluluğunda algoritmanın takip edileceği yazılsa da sahada uygulanmamakta, ilaç verilmesi vs dişhekimleri tarafından yapılmaktadır. İlacın etkinliği tartışmalarını bir yana bıraksak bile sistemik rahatsızlığı olan vakalarda sadece hasta bildirimine göre ilaç verilmektedir. İLAÇ ETKİLEŞİMİ SONUCU OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLARIN VE BUNLARIN TIBBİ-HUKUKİ SORUMLUSU KİM OLACAKTIR?

Yeniden normalleşme olarak tarif edilen bu süreçte hastane yoğunlukları, yatak bulunamaması gibi problemlerin yanında filyasyon ekiplerinin sayısı artırılarak, tartışılır yetkilerle sahaya sürülmeleri VAKA ARTIŞININ BİR GÖSTERGESİ MİDİR?

Dişhekimi olarak istihdam edilmiş olan arkadaşlarımız, sürüntü alma, ilaç verme gibi işlemlerin yanında mesleki tanımları ile bağdaşmayan kayıt yapma- numune taşıma-ilaç temini gibi işlemleri de yapmakta, gece yarılarına kadar çalışmakta, özel aracını ve telefonunu kullanmak durumunda kalmaktadırlar.

Filyasyonda ADSM’lerde çalışan dişhekimleri görevlendirildiği için mevcut hasta tedavi yükü filyasyonda görevlendirilmeyen dişhekimlerine kalmakta, özellikle nöbet yükü artmakta, İŞGÜCÜ KAYBI  ve baştan beri yanlış olan performans sisteminin bile uygulanmaması sonucu ÜCRET KAYBI yaşanmaktadır. Performans sisteminin aksayan yönü pandemi sürecinde daha da derinleşen ekonomik sorunlara neden olmuştur. Bunlara ek olarak meslektaşlarımıza yıllık izin kullanımında da sorun çıkarılmaktadır.

Genelgede ‘’Tedavi Red Tutanağı” ile isteyen hastanın tedaviyi reddetme hakkı olduğu ve Sağlık Bakanlığı’nın buna izin verdiği belirtilmektedir. Tüm toplumun sağlığını korumakla yükümlü olan Bakanlığın bu tutumu da anlaşılamamaktadır. Buna göre kişilerin maske takmama, aşı olmama, karantina -izolasyon gibi KURALLARA UYMAMA HAKLARI DA MI VARDIR?

TDB olarak soruyoruz:

Neden filyasyon ekiplerinin sayısı artırılmıştır?

Neden evde ilaca başlanmaktadır? 

Neden hastanelerde yer bulunmamakta ve elektif işlemler ertelenmektedir?

Neden  görevlendirmeler sağlıkta işgücü görev tanımına göre yapılmamaktadır?

Neden halka doğru bilgilendirme yapılmamakta ve bilgi kirliliğine maruz bırakılmaktadır?


Prof. Dr. Atilla Ataç
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: GENEL BAŞKANIMIZ PROF.DR.ATİLLA ATAÇ, ARTI TV'DE KORONAVİRÜS VE DİŞHEKİMLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLA BASIN AÇIKLAMASI `Koronavirüs Salgınının Yarattığı Ekonomik Olumsuzluklar ve Dişhekimlerinin Taleple KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİYLE SGK PRİM ÖDEMELERİ ERTELENDİ... MESLEKTAŞIMIZ PROF.DR.FİGEN ÇİZMECİ ŞENEL KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYELİĞİNE ATANDI BASIN AÇIKLAMASI KAMUOYUNA DUYURU/2 "Koronavirüs" KAMUOYUNA DUYURU "Koronavirüs
KORONAVİRÜS YÜKSELİŞTE; `Halkımız doğru bilgilendirilmiyor bilgi kirliliği ile karşı karşıyayız...`

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.