Oda Haberleri

DİŞHEKİMLERİ İŞSİZ VE UCUZ İŞGÜCÜ

0 Yorumlar
150
30 Nis 2021

Dünyada ve ülkemizde koronavirüs pandemisi tüm yıkıcılığıyla etkisini sürdürüyorken, salgının yarattığı ağır ekonomik sonuçlar karşısında milyonlarca emekçi, işsiz, emekli, küçük esnaf değil bir avuç şirket, sermaye korunuyor. COVID-19  salgını süresince halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için alınması gereken önlemlerde ekonomik, siyasi kaygılar önceleniyor.

Ülkemizde Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile birlikte hayata geçirilen sağlık politikaları sonucu, sağlık hizmetlerinin piyasalaştırıldığı, hizmet sunumunda tekelleşmenin sözkonusu olduğu, performansa dayalı ücretlendirme sistemi ile kamu hastanelerinin birer “işletme” haline getirildiği, insan gücü planlaması yapılmadan akademik altyapı yetersizliğine rağmen kontrolsüz bir şekilde,  kışkırtılmış kontenjanlarla açılan 100’e yakın fakülteden mezun olan dişhekimlerinin, piyasa koşullarında “işsizleştiği” yada "ucuz işgücü" olarak kullanıldıkları ve COVID-19 pandemisi ile birlikte tüm bu sorunların daha da derinleştiği olağanüstü bir sürece tanıklık ediyoruz.

Asgari ücretin açlık sınırında olduğu ülkemizde geniş halk katmanlarının nitelikli ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşımı dişhekimlerinin sayısını ihtiyacın üzerinde artırıp ucuz iş gücüne dönüştürülmesi ile sağlanamaz.

Bir yılı aşkın süredir sahada pandemi ile mücadele eden dişhekimleri gerek zor mesai koşulları,  gerekse özlük hak kayıpları ile fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmaktadırlar.

Şeffaf, bilimsel verilerden uzak, aşılamanın yeterli hız ve oranda yapılamadığı, koordinasyon, planlama yetersizliklerinin aşılamadığı pandemi yönetimi ile hem halksağlığı hem de sağlık çalışanlarının hayatı riske edilmeye devam edilmektedir.

Dolayısıyla sermayeyi değil halk sağlığını esas alan, emek sömürüsüne karşı emeğin haklarını koruyan, insan onuruna yaraşır koşullarda,  özlük hakların eksiksiz güvence altına alındığı  bir toplumsal düzen talebimizi yineliyor;  mesleğimizin, emeğimizin hak ettiği değeri bulduğu, iş güvencesinin ve iş güvenliğinin sağlandığı, çocuk işçiliğinin olmadığı çok daha sağlıklı günler dileğiyle "1 Mayıs  Emek  Dayanışma Günümüzü" kutluyoruz.

Türk Dişhekimleri Birliği

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: FİLYASYONDA GÖREVLİ DİŞHEKİMLERİNİN YETKİ SINIRI NEDİR? FİLYASYONDA GÖREVLENDİRİLEN DİŞHEKİMLERİNE İLAVE ÖDEME VERİLMESİ DİŞHEKİMLERİ ÇÖZÜM BEKLİYOR 'Covid-19 Pandemisinde Dişhekimlerinin Yaşadığı Sorunlar' COVID-19 PANDEMİSİ VE DİŞHEKİMLERİNİN YAŞADIKLARI, ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUNLAR CHP`DEN ANLAMLI ZİYARET `COVID-19 Pandemisinin Etkileri ve Dişhekimlerinin Sorunları Paylaşıldı Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancıları, Tabipler, Dişhekimleri ve Mali Müşavirler olarak; TBMM'YE Ç e-İMZA VEYA MALİ MÜHÜR TEMİN SÜREÇLERİ DEVAM EDEN DİŞHEKİMLERİNİN BAŞVURU TALEBİ İnteraktif Vergi Da GENEL BAŞKANIMIZ PROF.DR.ATİLLA ATAÇ, ARTI TV'DE KORONAVİRÜS VE DİŞHEKİMLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLA BASIN AÇIKLAMASI `Koronavirüs Salgınının Yarattığı Ekonomik Olumsuzluklar ve Dişhekimlerinin Taleple DİŞHEKİMLERİ: COVID-19 ILE MUCADELEYE HAZIRIZ
DİŞHEKİMLERİ İŞSİZ VE UCUZ İŞGÜCÜ

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.