Oda Haberleri

DİŞHEKİMLERİ: COVID-19 ILE MUCADELEYE HAZIRIZ

0 Yorumlar
551
15 Nis 2020

Genel Başkanımız Prof.Dr.Atilla S.Ataç, Covid-19 salgını ve salgınla mücadelede dişhekimlerinin rolü konusunda  Aydınlık Gazetesi'nden Füsun İkikardeş'in sorularını yanıtladı.

"Dişhekimleri: Kovid-19'la mücadeleye hazırız

Koronavirüs salgınını 'milli ittifakla' atlatabileceğimizi söyleyen Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Atilla Stephan Ataç, 'Daha geniş bir çerçevede, meslek örgütlerinin fikri alınarak hareket edilmeli' dedi.

Füsun İkikardeş

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Başkanı Prof. Dr. Atilla Stephan Ataç ile korona salgınına karşı mücadelede dişhekimlerinin konumunu ve önerilerini konuştuk. Ataç, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kararıyla dişhekimlerinin sahada çalıştığını, ağızdan sürüntü aldığını ve hasta takibi yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Ataç, dişhekimlerinin salgın karşısında hızlı refleks gösterdiklerini söyledi ve şöyle konuştu: “'Haydi Türkiyem hep beraberiz, biriz, birlikteyiz' diyoruz. Ben de inanıyorum! Bu, milli ittifakla atlatılacak bir şey! O zaman daha geniş bir çerçevede, meslek örgütlerinin fikri alınarak hareket edilmeli.”

'EN YAKIN TEMAS'

Dişhekimlerinin koronaya karşı mücadelede yeri nedir?

Türkiye’de ilk virüs ölümü 10 Mart’ta çıktı. Biz, 11 Mart’ta Türk Dişhekimleri Birliği olarak tüm üyelerimize “Kovid-19’da hasta bakma prosedürleri” diye bir yazı yayınladık. Mart ayı boyunca da bu virüs konusunda tam 22 basın açıklaması, bildiri, duyuru, SMS mesajı yoluyla meslektaşlarımıza ulaşmaya çalışmışız.

Üye olmayan arkadaşlarımız vardı, şimdi bize telefonlar, e-postalar yağıyor, “Biz sahadayız, ekipman yardımı yapın” talepleri geliyor. Hani “her şerde bir hayır vardır” derler ya, bu olayda da bir meslek örgütü olarak örgütlülüğün önemi ortaya çıktı. İnsanlar birlikte olmanın ve bir çatı örgütünün önemini anladı. Eğitimde, üniversitede çekirdek eğitimde, uzmanlık ve doktora öğrencileri olsun, her aşamada iş planlarıyla ilgili her türlü programı ve çözüm planlarına ilişkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bir günde nasıl güncel tedavi prosedürü hazırladınız?

Bu, bilimin gücü. Normal olarak 3. sınıflara Epidemiyoloji, Mikrobiyoloji dersimizde “her hasta enfektedir” diye derse başlarız. Aslında, Kovid-19'da bir virüs, onun gibi tüberkülozu var, hepatiti var, HIV’i var. Dişhekimleri, en yakın temastaki gruptur. Ne diyoruz, “tükürüğe, damlacığa karşı maske takın, 1,5 metre uzak durun” diyoruz, ama biz o virüsten sürüntü alınan yerde, ağzın içinde çalışıyoruz. En önemlisi de aerosol (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) ile çalışıyoruz. Kovid-19 çıkmadan önce de mikroplar vardı ve biz zaten, “her hasta enfektedir” anlayışıyla hastalarımıza yaklaşırken bu önlemleri bilen, alan bir meslek grubuyduk. Biz 11 Mart’ta bunu yayınladığımızda, el hijyeni olsun, çevre dezenfeksiyonu olsun, bunları biliyorduk. Ne yaptık? Kovid ekledik ve bunu 11 Mart’ta web sayfamızda yayınladık ve üyelerimize “böyle hasta bakın” diye yolladık. Meslek örgütü olarak biz hazırız.

'MİLLİ İTTİFAKLA ATLATACAĞIZ'

Sahada durum nasıl?

Biz, halkın yani tabandakilerin taleplerini yönetime ileten bir kitle örgütüyüz. Bilim Kurulu'nda bizden hocalarımız var, görüşüyoruz, konuşuyoruz. Masa başında doğru kararlar alınıyor, uygulamaya çıktığınızda aksayan yanlar var. Kovid-19'un getirdiği psikolojik tahribat yeni anlaşılıyor. Çok değer verdiğim hocamız Dr. Semih Dikkatli’den geçenlerde bir yazı aldık ve bütün üyelerimize “Pandemide psikoloji” durumuyla ilgili bir mesaj yolladık. Şu anda alınan önlemlerle, kamucu devlet hastaneleri vasıtasıyla, belki bu kadar da artmadan daha az vakayla atlatabilirdik. Milli birlik diyorsak, gerçekten milli birlik yapalım. Biz hazırız. "

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/haber/dis-hekimleri-kovid-19-la-mucadeleye-haziriz-205524

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: COVID-19 ÖLÜMLERİNDE MESLEK HASTALIĞI HAKLARI Sağlık Emek ve Meslek Örgütlerinden Ortak Açıklama: COVID-19 SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEK HASTALIĞID COVID-19 NEDENİYLE YİTİRDİKLERİMİZİ ANIYORUZ DİŞHEKİMLERİ ÇÖZÜM BEKLİYOR 'Covid-19 Pandemisinde Dişhekimlerinin Yaşadığı Sorunlar' COVID-19 PANDEMİSİ VE DİŞHEKİMLERİNİN YAŞADIKLARI, ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUNLAR CHP`DEN ANLAMLI ZİYARET `COVID-19 Pandemisinin Etkileri ve Dişhekimlerinin Sorunları Paylaşıldı Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza, Dünyada ve ülkemizde hepimizi etkileyen COVID-19 salgını, dalgalan Prof. Dr. Atilla Stephan Ataç, Medikritik`e konuştu... "Covid-19 Pandemisi ve Normalleşme Sürec SAĞLIK ÇALIŞANLARININ COVID-19'A YAKALANMASI; SADECE HASTALIK DEĞİL, İŞ KAZASIDIR... COVİD-19 PANDEMİSİ VE KAMU AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI TEDAVİ HİZMETLERİ
DİŞHEKİMLERİ: COVID-19 ILE MUCADELEYE HAZIRIZ

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.