Oda Haberleri

COVID-19 ÖLÜMLERİNDE MESLEK HASTALIĞI HAKLARI

0 Yorumlar
335
13 Oca 2022

COVID-19’un yeni bir varyant ile dünyayı etkisi altına aldığı bugünlerde, hastalık çok hızlı biçimde yayılmakta ancak ülkemizde önlemler artırılmamaktadır.

Damlacık yoluyla bulaştığı bilinen COVID-19, hastanın ağzında çalışılan dişhekimliği mesleğinin uygulanmasında önemli bir risk unsurudur.

Meslektaşlarımız,  yardımcı sağlık çalışanlarımız ve sağlık hizmetinin sunulabilmesi için gerekli diğer çalışma arkadaşlarımızın COVID-19 kaynaklı hastalık haberleri her geçen gün çoğalmaktadır. Ve ne yazık ki bu haberlerin bir kısmı, hastalananların ölümüne ilişkindir.

Çalışanların mesleki faaliyetin yürütülmesi sebebiyle kaza geçirmesi veya hastalanması iş kazası ve meslek hastalığıdır. Ancak, hastalığın hizmet sunumu sebebiyle bulaştığının ispat edilmesi, COVID-19’un yaygın bulaş imkanları sebebiyle her zaman kolay olamamaktadır.

Sağlık hizmetlerinde görev alanların COVID-19 nedeniyle zarar görmesi veya yaşamını yitirmesi, çalışma ortamındaki yoğun maruziyet sebebiyle, nedensellik araştırmasına gerek olmaksızın, iş kazası/meslek hastalığı veya vazife malullüğü olarak kabul edilmelidir.  Türk Dişhekimleri Birliği,  bunu sağlamak için uzun süredir mücadele vermektedir.  Ancak ne yazık ki, COVID-19 nedeniyle zarar gören veya yaşamını yitiren sağlık çalışanları bakımından hastalığın işten kaynaklandığına ilişkin nedensellik bağı incelemesine gerek olmadığı yönünde bir yasal düzenleme halen yapılmış değildir.  

Mevcut uygulama bağlamında, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 17/12/2020 tarih ve 46175 sayılı Genelge uyarınca işlem yapılmaktadır. Hastalık sebebiyle kalıcı bir bedensel zarara uğrayan meslektaşlarımız ve sağlık hizmetlerinde çalışan kişiler ile yaşamını yitirenlerin yakınları, ekli Genelgede belirtilen belgeleri temin ederek Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmalıdır.

Söz konusu başvurunun, ölüm veya sakatlanmanın meslek hastalığı/vazife maluliyeti olarak kabul edilmemesi halinde dava açılarak işlemin hukuki denetiminin yapılması mümkündür.

Türk Dişhekimleri Birliği

TDB Hukuk Bürosu tarafından hazırlanan ‘Meslek Hastalığı  ve Buna Bağlanan Bazı Haklar’ konulu yazı için tıklayınız….

0.0
Son Düzenleme: -/-
İlgili Haberler: MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE 'BORÇ YAPILANDIRMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR' YAYINLANDI SAĞLIK ALANINDAKİ EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİNİN 2021 YILI SAĞLIK BÜTÇESİ ÜZERİNE GÖRÜŞÜ Sağlık Emek ve Meslek Örgütlerinden Ortak Açıklama: COVID-19 SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEK HASTALIĞID COVID-19 NEDENİYLE YİTİRDİKLERİMİZİ ANIYORUZ DİŞHEKİMLERİ ÇÖZÜM BEKLİYOR 'Covid-19 Pandemisinde Dişhekimlerinin Yaşadığı Sorunlar' COVID-19 PANDEMİSİ VE DİŞHEKİMLERİNİN YAŞADIKLARI, ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUNLAR CHP`DEN ANLAMLI ZİYARET `COVID-19 Pandemisinin Etkileri ve Dişhekimlerinin Sorunları Paylaşıldı MESLEKTAŞIMIZ MUAYENEHANESİNDE SALDIRIYA UĞRAYARAK DARP EDİLDİ Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza, Dünyada ve ülkemizde hepimizi etkileyen COVID-19 salgını, dalgalan BASIN AÇIKLAMASI DEMOKRASİNİN TEMEL GÜVENCESİ MESLEK BİRLİKLERİNE DOKUNMA!
COVID-19 ÖLÜMLERİNDE MESLEK HASTALIĞI HAKLARI

Henüz yorum yok...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.